Rozszerzone badanie nasienia – Wrocław
We Wrocławiu seminogram można wykonać już od 180 zł (komputerowe badanie nasienia wraz z oceną morfologii plemników). Badanie można rozszerzyć o analizę chromatyny plemnikowej (pozwalającą ocenić DNA plemników).
Usługi dostępne w naszym laboratorium to także:
- posiew nasienia,
- autokonserwacja nasienia,
- przechowywania nasienia,
- test HBA (ocena zdolności wiązania plemników z hialuronianem).
Dokładne koszty badania nasienia we Wrocławiu, a także innych usług związanych z diagnostyką i leczeniem niepłodności znajdziesz w naszym cenniku: https://gameta.pl/cenniki/wroclaw/
Jak przygotować się do badania?
Mimo że badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, pacjent powinien powstrzymać się od aktywności seksualnej przez kilka (2-7) dni poprzedzających oddanie nasienia. W tym czasie nie powinien pić również alkoholu oraz powinien ograniczyć inne używki. Należy poinformować lekarza o lekach przyjmowanych w ostatnich 3 miesiącach oraz przebytych chorobach. To konieczne, aby lekarz mógł prawidłowo odczytać wyniki badania.
Jak wygląda badanie nasienia?
Nasienie oddajesz samodzielnie, metodą masturbacji – do specjalnego, sterylnego pojemnika. Możesz to zrobić w naszej klinice (w pomieszczeniu zapewniającym pełną prywatność) lub w domu. W drugim przypadku pamiętaj, żeby dostarczyć nasienie w ciągu godziny po ejakulacji (pojemnik powinien być utrzymywany w temperaturze 37 stopni, bez dostępu światła).
Następnie nasienie badane jest w laboratorium – ocenie podlega m.in.objętość nasienia, liczba plemników, ich ruchliwość, żywotność i liczba plemników progresywnych. Bada się również pH i obecność leukocytów. Wykonywane we Wrocławiu komputerowe badanie nasienia CASA pozwala na bardzo dokładną ocenę ruchliwości plemników i jest bardziej wiarygodne w prognozowaniu płodności.
W jakich sytuacjach warto wykonać badanie nasienia?
Seminogram jest podstawowym badaniem w diagnostyce męskiej niepłodności. Wykonuje się je w podejrzeniu – między innymi – azoospermii (brak plemników w nasieniu), teratozoospermii (zwiększona liczba plemników o nieprawidłowej budowie) lub oligospermii (zbyt małej liczbie plemników w nasieniu).
Seminogram zaleca się wykonać w przypadku większości par, które rozpoczynają diagnostykę niepłodności. Z kolei posiew nasienia wykonuje się w przypadku podejrzenia zakażeń układu moczowo-płciowego.
Przeczytaj więcej: diagnostyka nasienia – badania i normy