Zabieg histeroskopii – badanie macicy, histeroskopia polip
Histeroskopia diagnostyczna, inaczej wziernikowanie macicy, to badanie umożliwiające lekarzowi wizualną oceną stanu wewnętrznych ścian macicy. Kierowane są na nią kobiety, u których USG lub inne badania ginekologiczne nie pozwoliły postawić diagnozy niepłodności.
Co ma na celu badanie histeroskopowe?
Histeroskopia diagnostyczna to badanie, które umożliwia bardzo dokładną ocenę rodzaju oraz położenia zmian w macicy. W czasie badania lekarz jest w stanie zobaczyć polipy, zrosty, mięśniaki oraz guzy nowotworowe nawet bardzo małych rozmiarów. W czasie badania można również pobrać próbki do badania.
Wskazania do przeprowadzenia histeroskopii
Do wskazań do wykonania diagnostyki macicy należą:
- krwawienia z dróg rodnych o nieznanej przyczynie,
- poronienia,
- podejrzenie występowania wad w budowie macicy,
- ryzyko przerwania ciągłości ściany macicy,
- niepłodność.
Przebieg histeroskopii:
Histeroskopię wykonuje się zwykle w pierwszej fazie cyklu po ustaniu krwawienia miesiączkowego. Badanie odbywa się w fotelu ginekologicznym. Rozpoczyna się je od odkażenia pochwy. Następnie drogą dopochwową wprowadza się histeroskop, którego cienka tuleja ma długość około 30 cm. Znajdują się w niej przewody doprowadzające światło oraz wyprowadzające obraz z kamery do monitora, na którym specjalista dokładnie jest w stanie dokładnie przyglądać się wnętrzu macicy. Można poprowadzić nimi również drobne narzędzia, którymi pobiera się próbki do badania lub wykonuje zabiegi, takie jak np. usunięcie polipa macicy. W przypadku wykonywania zabiegów przy użyciu histeroskopu mówimy o histeroskopii operacyjnej.
Na rękojeści urządzenia znajdują się pokrętła sterujące dopływem światła orz dwutlenku węgla lub specjalnego płynu, które sprawiają, że ściany macicy delikatnie się rozciągają, dzięki czemu błona śluzowa staje się lepiej widoczna i łatwiejsza do oceny. Badanie trwa około trzydziestu minut.
Czego unikać po zabiegu?
Pacjentka może opuścić klinikę już trzy godziny po zakończonym zabiegu histeroskopii diagnostycznej. Do momentu całkowitego zagojenia powinna jednak unikać nadmiernego wysiłku fizycznego oraz dźwigania większych ciężarów, co mogłoby wywołać krwawienia z dróg rodnych. Pacjentki, które poddały się zabiegowi histeroskopii powinny odbywać wizyty kontrolne u swojego lekarza.
Jeżeli pobierane zostały próbki lub w czasie histeroskopii wykonywane były jakiekolwiek zabiegi w układzie rozrodczym, wówczas lekarz zleci przyjmowanie odpowiedniego antybiotyku.
Histeroskopia – znieczulenie
Przeprowadzenie histeroskopii diagnostycznej wymaga podania pacjentce znieczulenia. Dla większego komfortu kobieta może zdecydować się na znieczulenie ogólne. Wówczas w dniu badania nie należy prowadzić samochodu ani obsługiwać urządzeń mogących spowodować jakiekolwiek niebezpieczeństwo. W trakcie wizyty w klinice, podczas której wykonuje się badanie, kobiecie powinien towarzyszyć jej partner lub bliska osoba.
Jak przygotować się do badania?
Sześć godzin przed badaniem należy powstrzymać się od przyjmowania jakichkolwiek posiłków. Przed samym badaniem należy również opróżnić pęcherz. Jeśli pacjentka jest uczulona na leki używane w czasie lub po zabiegu albo występuje u niej tendencja do nadmiernego krwawienia, wtedy powinna powiadomić o tym lekarza.
Histeroskopia – przeciwwskazania
Histeroskopii nie wykonuje się, gdy kobieta jest w ciąży lub istnieje prawdopodobieństwo, że mogła w nią zajść. Nie należy wykonywać badania również w przypadku wystąpienia stanu zapalnego miednicy mniejszej oraz w czasie miesiączki. Szczególną ostrożność lekarz musi zachować podczas wykonywania histeroskopii u bardzo młodych dziewcząt, u których macica nie osiągnęła jeszcze prawidłowych rozmiarów.