Czym jest histeroskopia?
Histeroskopia polega na wprowadzeniu do jamy macicy histeroskopu – giętkiej rurki wyposażonej w kamerę, źródło światła, a w przypadku histeroskopii operacyjnej, także w narzędzia mikrochirurgiczne. Histeroskop jest wprowadzany przez pochwę, tym samym nie narusza się powłok brzusznych, ani struktur macicy. W przypadku histeroskopii operacyjnej usunięcie zmian takich jak polipy czy mięśniaki również odbywa się przezpochwowo.
Przebieg histeroskopii w Warszawie
W klinice Gameta w Warszawie histeroskopię przeprowadzamy w trybie chirurgii jednego dnia – pacjentka spędza w klinice maksymalnie kilka godzin, a sam zabieg trwa kilkanaście minut.
Histeroskopia wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym, dlatego konieczne jest, aby przystąpić do zabiegu na czczo. Naszym pacjentkom zalecamy, aby pojawiły się w klinice (Warszawa, ul. Cybernetyki 7) około pół godziny przed planowanym zabiegiem. Po jego wykonaniu i krótkim odpoczynku w klinice, pacjentka może udać się do domu. Przez cały czas pozostaje pod opieką lekarza prowadzącego oraz lekarza anestezjologa.
Bezpośrednio po badaniu zalecany jest odpoczynek – ze względu na wcześniejsze znieczulenie nie zaleca się prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn do końca dnia.
Kiedy wykonać histeroskopię?
W Warszawie wykonujemy histeroskopię w ramach diagnostyki i leczenia niepłodności. Najczęstsze wskazania, to:
- zmiany patologiczne w jamie lub szyjce macicy (polipy, mięśniaki, zrosty, zmiany nowotworowe),
- wady anatomiczne macicy,
- nieprawidłowy rozrost endometrium,
- nietypowe, niezwiązane naturalnym cyklem krwawienia (w tym krwawienia pomenopauzalne),
- nieprawidłowe wyniki badań cytologicznych,
- powtarzające się poronienia.
Histeroskopia w diagnostyce leczeniu niepłodności
Dzięki histeroskopii lekarz może dokładnie obejrzeć wnętrze macicy i zlokalizować ewentualne nieprawidłowości lub zmiany, takie jak przerost endometrium, mięśniaki, polipy endometrialne, guzy innego pochodzenia, czy zrosty. W trakcie zabiegu można też pobrać wycinek tkanki do dalszej analizy histopatologicznej. Podczas histeroskopii operacyjnej lekarz może usuwać zmiany z pomocą narzędzi mikrochirurgicznych lub lasera.
Ze względu na małą inwazyjność i szerokie możliwości, histeroskopia jest często stosowana w diagnostyce i leczeniu niepłodności.