Kiedy mówimy o niepłodności?
O niepłodności mówimy, kiedy pomimo regularnych starań o dziecko przez okres dwunastu miesięcy kobieta nie zachodzi w ciążę. Właśnie po takim okresie należy zwrócić się o pomoc do specjalistycznej kliniki, by zdiagnozować i zacząć leczyć niepłodność. Statystyki mówią, że ¾ par, które podjęły się leczenia niepłodności, doczekało się dziecka.
Jakie są przyczyny niepłodności?
Każda para starająca się o dziecko musi pamiętać o tym, że niepłodność jest problemem obojga partnerów, dlatego diagnostyką muszą być objęci zarówno kobieta, jak i mężczyzna.
Niepłodność kobiet
Najczęstszą przyczyną niepłodności kobiet są niedrożność jajowodów oraz zaburzenia hormonalne. Pierwsze ze schorzeń może być spowodowane zakażeniami bakteryjnymi czy przebytymi chorobami wenerycznymi.
Co szkodzi płodności kobiet?
- Niewłaściwa dieta i nadużywanie używek.
- Stres, również wynikający z nieskuteczności starania się o ciążę.
- Nadmierny wysiłek fizyczny.
- Nieprawidłowa praca gruczołów i organów produkujących hormony.
Niepłodność kobiet może być również spowodowana endometriozą, czyli chorobą, w czasie której fragmenty błony śluzowej macicy w czasie krwawienia miesiączkowego przedostają się do jamy brzusznej. Przy kolejnych cyklach powstają w skutek tego blizny i stany zapalne. Problemy z zajściem w ciążę mogą też wynikać z nieprawidłowej budowy narządów rozrodczych.
Niepłodność mężczyzn
Problemy z płodnością u mężczyzn najczęściej wynikają z niskiej jakości nasienia – małej liczby plemników w 1 ml nasienia (poniżej 15 milionów), a także ich małej ruchliwości. Wpływ na taki stan rzeczy mogą mieć zbyt obcisła bielizna, długi czas spędzany za kierownicą, przegrzewanie jąder.
Za problemy z płodnością może również odpowiadać uszkodzenie jąder w wyniku urazów mechanicznych lub przebytych chorób, a także problemy z drożnością nasieniowodów.
Jakie zdiagnozować przyczyny niepłodności?
Na wizytę do lekarza specjalisty powinni zgłosić się obydwoje partnerzy. Lekarz po zebraniu szczegółowego wywiadu, badaniu oraz analizie dotychczasowej historii choroby, zleca parze przeprowadzenie odpowiednich badań. Najczęściej są to badania laboratoryjne z krwi, podczas których oznacza się ważne dla przebiegu starania się o dziecko wskaźniki.
W przypadku mężczyzn podstawę do zdiagnozowania problemów z płodnością jest zawsze wykonanie rozszerzonego badanie nasienia.
Kobiety zazwyczaj wykonują test wrogości śluzu szyjkowego, test na występowanie przeciwciał antyplemnikowych, a także proszone są regularnie kontrolowanie cyklu miesięcznego.
Jak leczyć niepłodność?
Leczenie niepłodności męskiej
Jeśli przyczyną problemów są zaburzenia hormonalne, wówczas pacjentowi podaje się odpowiednie dawki hormonów, w celu uregulowania ich stężenia we krwi. Problemy z nasieniowodami, np. żylaki powrózka, wymagają ich operacyjnego usunięcia. Natomiast infekcje, które ograniczają płodność leczy się zwykle antybiotykami.
Dowiedz się więcej: Niepłodność męska – przyczyny i leczenie
Leczenie niepłodności kobiecej
Problemy związane z nieregularnością owulacji leczy się hormonalnie. Natomiast takie przyczyny jak niedrożność jajników, nieprawidłowa budowa macicy, torbiele i mięśniaki jajników czy endometrioza wymagają zabiegów inwazyjnych. Jeśli przyczyną problemów jest wrogi śluz, wówczas stosuje się leczenie farmakologiczne.
Gdy powyższe metody nie przynoszą żadnych rezultatów, wówczas pozostaje inseminacja lub procedura in vitro. Inseminacja polega na wstrzyknięciu do macicy uprzednio przygotowanego nasienia partnera. In vitro to metoda zapłodnienia pozaustrojowego, która polega na zapłodnieniu komórki jajowej w warunkach laboratoryjnych i umieszczeniu zarodka w macicy.