Na czym polega histerioskopia?
Histerioskopia zabiegowa ma na celu usunięcie nieprawidłowości w jamie macicy, które wywołują niepłodność lub mogą przyczynić się do poronienia. Problemami tymi najczęściej są:
- polipy endometrialne,
- zrosty wewnątrzmaciczne,
- przegrody macicy,
- mięśniaki podśluzówkowe
- inne, niepożądane ciała obce.
Przebieg zabiegu
Czas, w którym powinien być wykonany zabieg to moment, gdy ustaje krwawienie miesiączkowe. Histerioskopię operacyjną wykonuje się w ogólnym znieczuleniu pacjentki. Przez pochwę wprowadzany jest do macicy endoskop, przy użyciu którego, za pomocą elektrosekcji lub lasera usuwa się z macicy niechciane zmiany. Sam zabieg trwa około kilkunastu minut.
Jak przygotować się do histerioskopii?
W związku z tym, że zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym, pacjentka nie powinna przyjmować żadnych pokarmów przynajmniej sześć godzin przed histerioskopią. Przygotowania do zabiegu trwają jednak nieco dłużej. Od dwóch do czterech tygodni przed wykonaniem histerioskopii stosuje się kurację hormonalną, która ma na celu zmniejszenie grubości ścian macicy, a co za tym idzie – również wielkości mięśniaków. Należy również wyczyścić pochwę z obecności bakterii. Można to zrobić, stosując na kilka dni przed zabiegiem globulki dopochwowe.
Wskazania do przeprowadzenia zabiegu
Na zabieg histerioskopii warto zdecydować się w przypadku:
- występowania niepłodności,
- nieprawidłowego kształtu macicy,
- zaburzeń cyklu miesiączkowania,
- zmian rozrostowych w macicy,
- występowania ciał obcych w macicy – polipów, zrostów, mięśniaków, przegród.
Zalecenia po zabiegu
Pacjentka jest gotowa do opuszczenia kliniki zwykle już po kilku godzinach od zabiegu. Każda pacjentka, która poddała się zabiegowi histerioskopii, powinna odbywać wizyty kontrolne u swojego lekarza. Czego należy unikać po histerioskopii? Należy unikać wzmożonego wysiłku fizycznego, a także dźwigania dużych ciężarów, gdyż może to wywołać krwawienie z dróg rodnych. Wycinanie zmian chorobowych może wymagać przyjmowania antybiotyku.
Możliwe powikłania po zabiegu
Histerioskopia jest zabiegiem bardzo bezpiecznym, jednak należy pamiętać o tym, że jej efektem mogą być pewnego rodzaju powikłania. Są nimi:
- zakażenia,
- uszkodzenie szyjki lub ścianek macicy,
- uszkodzenia termiczne, wynikające z użycia prądu,
- powikłania związane z podaniem znieczulenia ogólnego.