PCTest (Post Coitial Test) inaczej test po stosunku jest to badanie przenikania plemników przez śluz okołoowulacyjny w kanale szyjki macicy. Kanał szyjki macicy to część drogi jaką plemniki muszą przebyć, aby dostać się do jamy macicy i w końcu do jajowodów, gdzie dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej.

W przeszłości badanie to było przeprowadzane w okresie okołoowulacyjnym. Lekarz ginekolog po założeniu wziernika do pochwy pobierał próbkę śluzu szyjkowego 6-12h po stosunku płciowym. Procedura ta jest bezbolesna i podobna do pobrania wymazu cytologicznego. Materiał taki badany był pod mikroskopem – oceniana jest liczba oraz ruch plemników.
Negatywny PCTest nie musi oznaczać, że nie macie szans na zajście w ciąże podczas regularnego współżycia, gdyż parametry nasienia, jak i śluzu szyjkowego mogą ulegać zmianom w kolejnych miesiącach. Ponadto wynik PCTestu zależy od subiektywnej oceny badającego.

Według aktualnych rekomendacji obowiązujących w Unii Europejskiej i USA PCTest nie powinien być wykonywany w diagnostyce niepłodności, ponieważ nie ma znaczenia dla wyboru metody leczenia niepłodnej pary.