AMH (hormon anty-Mülerowski) jest substancją produkowaną w jajnikach przez komórki ziarniste, które otaczają drobne pęcherzyki zawierające niedojrzałe komórki jajowe.
Hormon AMH i płodność
Dotychczasowe badania pokazują, że poziom AMH jest silnie skorelowany z liczbą pierwotnych pęcherzyków w jajnikach. Pęcherzyki te pozostają w stadium uśpienia i czekają na sygnał do wzrostu. Poziom AMH zmniejsza się z wiekiem kobiety, aby osiągnąć wartości niewykrywalne po okresie przekwitania. Hormon ten jest więc bardzo dobrym wskaźnikiem stanu płodności pacjentki, a pomiar AMH jest dziś jednym z najskuteczniejszych sposobów oceny tzw. rezerwy jajnikowej. Ze względu na technikę oznaczania, powtarzalność wyników, konieczność posiadania skomplikowanej aparatury pomiar AMH wykonywany jest tylko przez nieliczne ośrodki zajmujące się leczeniem niepłodności. Należy jednak pamiętać, że ocena rezerwy jajnikowej składa się z kilku badań. Przed postawieniem ostatecznej diagnozy trzeba mieć na uwadze również ocenę liczby pęcherzyków antralnych oraz inne badania hormonalne.
Dlaczego powinnaś mieć zbadany poziom hormonu AMH?
- Dokładnie określi on stopień wydolności jajników, tzw. rezerwę jajnikową.
- Pozwoli lekarzowi zindywidualizować leczenie.
- W przypadku nieprawidłowych wartości, może skrócić czas do podjęcia decyzji o zastosowaniu najskuteczniejszych metod leczenia.
- Koreluje z szansą uzyskania ciąży.
- Pomoże wybrać odpowiednią kurację farmakologiczną w celu poprawienia płodności.
Klinika Gameta stosuje pomiar AMH rutynowo w praktyce klinicznej.
Zdecydowanie polecamy lekturę strony poświęconej rezerwie jajnikowej.