Czasami w przypadkach braku plemników w nasieniu i normalnego poziomu FSH we krwi wykonywana jest biopsja jąder, która polega na pobraniu wycinka tkanki podczas znieczulenia ogólnego i dalej badania histopatologicznego dla wykazania obecności lub braku komórek plemnikotwórczych w jądrach.
Biopsja jąder – przebieg
W zależności od indywidualnego przypadku pacjenta lekarz może wykonać:
- biopsję jądra otwartą (w znieczuleniu ogólnym),
- biopsję jądra zamkniętą (w znieczuleniu miejscowym).
Biopsja jąder to relatywnie krótki (trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut) i całkowicie bezbolesny zabieg. Lekarz nacina osłonkę jądra i pobiera niewielkie fragmenty tkanek. Następnie pobrany materiał badany jest w laboratorium. Biopsja pozwala zdiagnozować między innymi:
- nieprawidłowości w budowie komórek produkujących plemniki,
- stany nowotworowe,
- niedrożność nasieniowodów.
Przeczytaj także: Przyczyny i objawy niepłodności u mężczyzn
Biopsja jąder w leczeniu niepłodności
Biopsję jąder wykonuje się także w celu pobrania plemników bezpośrednio z kanalików nasiennych. Można zastosować wtedy małoinwazyjną metodę micro-TESE – biopsję jądra pod dużym powiększeniem, z wykorzystaniem mikroskopu operacyjnego. Metoda ta znalazła zastosowanie w leczeniu azoospermii – sytuacji, gdy w nasieniu wykryto brak plemników, jednocześnie w jądrach znajdują się obszary, gdzie komórki te są wytwarzane. Pozyskane w ten sposób gamety wykorzystuje się następnie w leczeniu metodą in vitro (lub inseminacji).
Biopsja jąder – przygotowanie do zabiegu
Biopsja nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania. Jeśli zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym (biopsja otwarta), należy zgłosić się do klinik na czczo (nie przyjmować wcześniej pokarmów przez minimum 6 godzin). Wcześniej pacjent powinien wykonać ogólne badania krwi. Bezpośrednio przed zabiegiem nie powinien także przyjmować leków rozrzedzających krew. Zabieg nie wymaga hospitalizacji i pacjent może udać się do domu jeszcze tego samego dnia.
W przypadku biopsji zamkniętej (ze znieczuleniem miejscowym) pacjent nie musi być na czczo i może zgłosić się do kliniki bez żadnego przygotowania.
Biopsja jąder jest zabiegiem bezpiecznym, jednak w bardzo rzadkich przypadkach mogą wystąpić powikłania, takie jak infekcja czy krwiak. W przypadku niepokojących objawów (takich jak krwawienie, gorączka, ogólne złe samopoczucie) należy skontaktować się z lekarzem.