Diagnostyka jest procesem bardzo złożonym i jest uzależniona od zebranego wywiadu lekarskiego. Zwykle odbywa się w ciągu dwóch cykli miesięcznych i polega na przeprowadzeniu niezbędnych badań w celu ustalenia przyczyn niepłodności.
Należy zwrócić uwagę, że proces diagnostyczny może u każdej pary przebiegać inaczej, gdyż lekarz na podstawie wyników podstawowych badań kieruje odpowiednio dalszą diagnostykę.
W procesie diagnostycznym przeprowadza się wiele badań płodności, które dotyczą zarówno kobiety jak i mężczyzny. Jest to wiele badań dotyczących zarówno kobiety jak i mężczyzny. W naszym ośrodku w ramach badań podstawowych wykonujemy:
- ocenę ultrasonograficzną wzrostu pęcherzyka Graafa,
- badania określające rezerwę jajnikową w tym pomiar poziomu hormonu AMH, określający stan płodności pacjentki,
- badanie nasienia (seminogram),
- test po stosunku tzw. PCTest,
- histeroskopię diagnostyczną,
- kompleksową diagnostykę immunologiczną.
Jak sprawdzić płodność? Od czego zacząć diagnostykę?
Pierwszym etapem jest zawsze wywiad lekarski. Na pierwszą wizytę w klinice warto zabrać dotychczasową historię leczenia (jeśli takie miało miejsce). Lekarz zapyta o prowadzony styl życia, częstotliwość współżycia, przebyte choroby, infekcje, przeszłość chirurgiczną, występowanie chorób genetycznych w rodzinie i inne elementy istotne w kontekście diagnostyki i leczenia danej pary. Na podstawie uzyskanych informacji lekarz zleca zestaw badań – ich wyniki będą podstawą do wdrożenia wybranej terapii leczenia niepłodności. Warto zaznaczyć, że niekiedy nie można dokładnie określić przyczyn problemów z zajściem w ciążę – mówimy wtedy o niepłodności idiopatycznej, którą również można leczyć (dużą skuteczność wykazuje m.in. metoda in vitro).
Pozostałe badania na niepłodność, które może zalecić lekarz, to:
- Badanie USG (może dotyczyć żeńskich lub męskich narządów rozrodczych, np. jajników, macicy, jąder),
- Badania laboratoryjne, w tym badanie krwi w kierunku stężenia określonych hormonów(oprócz wspomnianego AMH, może być to także TSH, hormony tarczycy, estradiol, a u mężczyzn testosteron). Badania krwi wykonuje się także w celu wykrycia infekcji (m.in. wirusowych czy grzybicznych).
Uzupełniająco stosuje się badania fizykalne, a niekiedy również badania genetyczne. W przypadku podejrzenia nowotworów narządów rodnych lekarz może zalecić wykonanie badania odpowiednich markerów nowotworowych.