Przyczyny męskiej niepłodności
Przyczyn niepłodności męskiej można doszukiwać się:
- we wrodzonych lub nabytych zaburzeniach układu moczowo-płciowego,
- w zakażeniach układu moczowo-płciowego,
- żylakach powrózka nasiennego,
- zaburzeniach endokrynologicznych (hipogonadyzm),
- zaburzeniach genetycznych i immunologicznych,
- w nowotworach lub po leczeniu przeciwnowotworowym.
Niestety w 40-50% sytuacji pomimo zastosowania badań nie można stwierdzić przyczyny nieprawidłowych parametrów nasienia.
Abstynencja seksualna a parametry nasienia
Istnieje przekonanie, że długa abstynencja seksualna zwiększa parametry nasienia – wręcz przeciwnie – udowodniono, że abstynencja seksualna powyżej 7 dni może być niekorzystna, a powyżej 10 dni ma już definitywnie negatywny wpływ na ważne parametry, takie jak budowa plemników i ich ruch.
Częstotliwość stosunków a szanse na zajście w ciążę
Tzw. „współżycie na zegarek” może wprowadzać stres w związku i prowadzić do braku satysfakcji seksualnej. Optymalna ilość zbliżeń w okresie około owulacyjnym to stosunek co drugi dzień. Częstość współżyć rzadsza niż 7 dni znacząco wydłuża czas oczekiwania na ciążę. Największą płodność uzyskują pary współżyjące w okresie 48 godzin przed owulacją.
Liczba plemników a ciąża
Liczba plemników w nasieniu zależy od wielu czynników, na które mężczyzna może również sam wpłynąć, zmieniając styl życia. Gamety męskie są wrażliwe na zmiany fizyczne – szczególnie źle tolerują wysokie temperatury (np. długie gorące, kąpiele, noszenie obcisłej bielizny)
U mężczyzn z niedowagą lub z nadwagą mogą często występować nieprawidłowości hormonalne (tzw. hipogonadyzm). Optymalne BMI waha się pomiędzy 20 a 25. .
Kiedy warto wykonać badanie nasienia?
Badanie nasienia jest zalecane, jeśli para po roku regularnych starań nie uzyskuje ciąży.
Do badania należy się odpowiednio przygotować. Badanie nasienia należy wykonać po 2-7 dniowej abstynencji seksualnej. Mężczyzna przyjeżdża do kliniki i w specjalnie do tego przeznaczonym pomieszczeniu oddaje nasienie poprzez masturbację.
Najważniejszym parametrem w badaniu nasienia jest określenie bezwzględnej liczby plemników o ruchu prawidłowym, jest ona określana na podstawie dwóch parametrów (liczby plemników w 1 mililitrze nasienia oraz odsetka plemników progresywnych czyli tych o prawidłowym ruchu).
PARAMETR WARTOŚĆ REFERENCYJNA wg WHO 2010 rok
Liczba plemników (mln/ml) 15
Plemniki progresywne (A+B) % 32
% plemników o prawidłowej budowie – 4