Hipospermia to schorzenie, w wyniku którego podczas ejakulacji wydzielana jest zbyt mała ilość nasienia. Może – choć nie musi w każdym przypadku – być powodem męskiej niepłodności. Jak rozpoznać hipospermię i jakimi metodami się ją leczy?
Co to jest hipospermia?
Hipospermia (lub hypospermia) to stan, w którym mamy do czynienia ze zmniejszoną objętością nasienia. Mówimy o niej wtedy, gdy podczas jednego wytrysku z cewki moczowej wydostaje się od 0,5 do 6 ml nasienia. Normą określoną dla dorosłego mężczyzny jest przedział od 1,5 do 6 ml ejakulatu (po przekroczeniu tej wartości mówimy o hiperspermii, która również negatywnie wpływa na płodność).
Aby zdiagnozować hipospermię, należy przeprowadzić seminogram, czyli badanie nasienia. Nasienie oddaje się metodą masturbacji, w specjalnym pokoju gwarantującym komfort i intymność.
Hipospermia a styl życia
Hipospermia może mieć charakter tymczasowy i wynikać na przykład z nieodpowiedniego stylu życia – długotrwałego stresu, złej diety, współwystępowania chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość, nadciśnienie, czy zaburzenia gospodarki cukrowej. W takim przypadku parametry nasienia może poprawić zmiana nawyków i poprawa ogólnego stanu zdrowia. Przejściowe zmniejszenie objętości spermy może powodować bardzo duża aktywność seksualna, która nadwyrężą możliwości produkcyjne jąder. Dlatego też przed badaniem diagnostycznym należy wstrzymać się od współżycia przez co najmniej kilka dni.
Inne przyczyny hipospermii
Zbyt mała objętość nasienia może być również trwała i być wynikiem innych schorzeń, takich jak na przykład wytrysk wsteczny, kiedy podczas ejakulacji nasienie (a w przypadku hipospermii jego istotna część) nie wydostaje się poza organizm, a trafia do pęcherza moczowego.
U niektórych pacjentów za hipospermię odpowiadają uwarunkowania genetyczne, przebyte urazy jąder lub wrodzone wady anatomiczne.
Warto pamiętać, że parametry nasienia obniżają się wraz z wiekiem, co dotyczy także objętości. Proces spermatogenezy zaburzają też nierzadko infekcje układu moczowo-płciowego
Leczenie hipospermii
Jeśli hipospermia jest spowodowana nieodpowiednim stylem życia, należy wdrożyć nowe nawyki, które pozwolą polepszyć ogólną kondycję organizmu. Należy zadbać o regularny sen, wysiłek fizyczny, zbilansowaną dietę oraz ograniczenie stresu. W przypadku niedoboru witamin i minerałów zalecana jest odpowiednia suplementacja.
Jeśli za problem odpowiadają infekcje, trzeba podjąć się ich leczenia – często wystarczająca jest relatywnie krótka farmakoterapia.
Hipospermia w wielu wypadkach nie wymaga skomplikowanej terapii. Jeśli jednak ejakulatu jest bardzo mało, a niedostateczna objętość współwystępuje z innymi nieprawidłowymi parametrami nasienia, może być wskazaniem do zastosowania metod rozrodu wspomaganego: inseminacji lub in vitro.