Procedura in vitro z zastosowaniem komórek jajowych dawczyni pozwala na zajście w ciążę i urodzenie zdrowego dziecka kobietom, dla których było to dotychczas niemożliwe. Procedura ta polega na zapładnianiu komórek jajowych od anonimowej dawczyni nasieniem partnera, a następnie na przeniesieniu zarodka do macicy jego partnerki. Jak przebiega ta metoda in vitro, w jakich sytuacjach jest stosowana i jak się do niej przygotować?
Kiedy stosuje się IVF z komórką dawczyni?
Główne wskazania do tego typu procedury stanowią:
- bardzo niska rezerwa jajnikowa,
- brak lub uszkodzenie jajników,
- późny wiek,
- niepowodzenia wcześniejszych procedur z zastosowaniem własnych komórek jajowych,
- nosicielstwo nieprawidłowości genetycznych, które mogą być przekazane potomstwu.
Jakie kroki należy podjąć przed rozpoczęciem procedury?
Pierwszym krokiem jest spotkanie z lekarzem, gdzie zostanie przeanalizowana sytuacja zdrowotna pary oraz wskazania do tego typu procedury. Następnie lekarz omówi, jak przebiega procedura i jak należy się do niej przygotować. Każda para decydująca się na IVF z komórką jajową dawczyni powinna przejść konsultację psychologiczną, ponieważ decyzja o zabiegu dawstwa oocytów bywa złożona i wymaga niekiedy omówienia wielu życiowych kwestii.
Należy pamiętać, ze dawstwo komórek jajowych jest w pełni anonimowe. Dawczynie są dobierane na podstawie cech wyglądu takich jak rasa, kolor oczu, kolor i struktura włosów oraz masa ciała i wzrost. Dodatkowo dokonuje się doboru na podstawie grup krwi pary, która ma być poddana procedurze.
Przeczytaj także: In vitro – protokół długi czy krótki?
Jakie badania należy wykonać?
Dawczynie, od których pobierane są komórki jajowe, przechodzą dokładną kwalifikację medyczną obejmującą analizę stanu zdrowia, szczegółowy wywiad medyczny oraz badania zakaźne i genetyczne. Wybierane są kobiety młode poniżej 35 roku życia, bez obciążeń zdrowotnych i genetycznych.
Każda para przed procedurą IVF z komórką jajową dawczyni musi zgromadzić badania zakaźne z krwi. Ponadto u kobiet pobierane są rozmazy ginekologiczne oraz wykonywane jest USG piersi, aby odpowiednio przygotować je do przyszłej ciąży, po uzyskaniu informacji, że udało się dobrać odpowiednią dawczynię.
In vitro z komórką jajową dawczyni – przebieg procedury
Dawczynie przechodzą proces stymulacji owulacji oraz pobrania komórek jajowych. Uzyskane od nich komórki jajowe są zapładniane nasieniem uzyskiwanym w dniu pobrania komórek jajowych od partnera przyszłej mamy. Następnie zarodki są mrożone w 5-6 dobie ich życia i podawane przyszłym mamom, kiedy te – po suplementacji hormonalnej – osiągają odpowiednią grubość śluzówki macicy.
Istnieje również możliwość zapładniania już wcześniej uzyskanych od dawczyń i zamrożonych komórek jajowych, zgromadzonych w banku. Wtedy partner oddaje nasienie w wyznaczonym dniu – kiedy jego partnerka, po uprzednim przygotowaniu hormonalnym, ma odpowiednią grubość śluzówki w macicy.
Transferowany do macicy jest jeden lub dwa zarodki, natomiast pozostałe zarodki uzyskiwane w wyniku opisywanej procedury, jeżeli w 5-6 dobie są zdolne do dalszego rozwoju, zostają zamrożone.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Gedeon Richter.