O ciąży może świadczyć wiele różnych objawów. Jak rozpoznać pierwsze oznaki, że w organizmie rozwija się nowe życie i co dzieje się wtedy w organizmie kobiety?

Pierwsze symptomy ciąży

Pierwsze objawy ciąży mogą pojawić się już kilka dni po zapłodnieniu, ale często jest to później – do kilku tygodni (nawet do 4-6) po zapłodnieniu. Trzeba mieć świadomość, że u każdej kobiety pojawią się różne objawy, w różnym natężeniu i na różnych etapach ciąży.

Jako oznaki ciąży można uznać:

  • brak krwawienia miesięcznego,
  • krwawienie implantacyjne (nierzadko mylone ze skąpą miesiączką).
  • mdłości i wymioty (często poranne, ale mogą pojawiać się wielokrotnie w ciągu doby),
  • podwyższona temperatura ciała,
  • zwiększenie wydzielania śluzu szyjkowego i zmiana jego właściwości (zwiększenie gęstości, biały kolor),
  • uczucie zmęczenia, senność, osłabienie, 
  • rozdrażnienie i nerwowość,
  • tkliwość sutków i/lub bolesność piersi,
  • objawy ze strony układu pokarmowego lub moczowego, takie jak zaparcia, częste oddawanie moczu, brak lub nadmierny apetyt, zgaga).

Objawy te szerzej omawiamy poniżej. Jednocześnie trzeba pamiętać, że wiele z nich może pojawić się bez związku z ciążą, dlatego, należy wykonać test ciążowy lub zgłosić się do ginekologa.

Brak okresu

Brak miesiączki to najbardziej rozpoznawany objaw ciąży. Gdy dojdzie do zapłodnienia komórki jajowej przez plemnik, a zarodek prawidłowo zagnieździ się w błonie śluzowej macicy, powtarzanie cyklu menstruacyjnego zostaje zatrzymane. Nie dochodzi do owulacji, a układ hormonalny zmienia swoje działanie, aby umożliwić rozwój zarodka, później płodu oraz przygotować organizm kobiety do utrzymania ciąży, oraz do porodu i laktacji. 

Plamienia

Na początku ciąży (od około 6 do 12 dni po zapłodnieniu) może pojawić się krwawienie implantacyjne. Niekiedy bywa mylone ze skąpą miesiączką. W momencie zagnieżdżania się zarodka endometrium jest bardzo mocno ukrwione. W procesie implantacji naczynia krwionośne mogą zostać uszkodzone, co objawia się plamieniem. Warto mieć na uwadze, że plamienia nie wystąpią u każdej kobiety, która zaszła w ciążę. Jednocześnie są one naturalnym objawem fizjologicznym i nie powinny być powodem do zmartwień. 

Brak miesiączki oraz krwawienie implantacyjne to nierzadko najwcześniejsze objawy ciąży (wraz z uczuciem zmęczenia, drażliwością oraz tkliwością piersi).

Jak odróżnić objawy ciąży od okresu?

Skąpego krwawienie w czasie spodziewanego okresu może zostać pomylone z krwawieniem implantacyjnym. W przypadku plamienia związanego z zagnieżdżaniem się zarodka:

  • krwawienie jest bardziej skąpe (mogą być to pojedyncze krople krwi lub niewielkie plamy widoczne na papierze toaletowym).
  • krew ma zwykle inny kolor (może być ciemniejsza, zbliżona do brązowej lub brunatnej),
  • czas krwawienia jest krótszy (może trwać od kilku godzin do 2-3 dni).

Choć i tutaj warto podkreślić, że jest to kwestia indywidualna dla każdej kobiety. Nie zawsze też krwawienie implantacyjne występuje. 

Mdłości

Mechanizm powstawania mdłości nie został dokładnie poznany, jednak zakłada się, że może mieć związek ze zmianami hormonalnymi, przede wszystkim wzrostem stężenia beta hCG (gonadotropiny kosmówkowej). Zmiany te powodują zwiększenie wrażliwości na zapach i mogą modyfikować działanie układu pokarmowego.

Mdłości często występują rano, choć mogą pojawić się o każdej porze doby. Są wywołane przez różne czynniki (np. intensywne zapachy). Występują zwykle w pierwszym trymestrze ciąży – ponieważ wtedy stężenie hormonu beta hCG jest najwyższe

Podobnie jak w przypadku pozostałych objawów ciąży, częstotliwość i okres występowania mdłości może się różnić u każdej kobiety.

Zmiana wyglądu śluzu

Śluz szyjkowy w trakcie ciąży traci swoją przejrzystość, może stać się biały lub kremowy. Staje się gęstszy i wydziela się go więcej, ponieważ jego zadaniem nie jest już (jak podczas dni płodnych) ułatwienie drogi plemnikom. Śluz w ciąży stanowi barierę ochronną dla układu rozrodczego i rozwijającego się w nim zarodka.

Trzeba pamiętać, że zmieniony śluz może, ale nie musi być objawem ciąży, stąd nie można diagnozować ciąży na tej podstawie.

Tkliwość piersi i ból podbrzusza

Pierwsze symptomy ciąży to u wielu kobiet również uczucie obrzęku w piersiach, niekiedy ich bolesność oraz tkliwość sutków. Może pojawić się także powiększenie piersi, uwidocznienie naczyń krwionośnych lub nieznaczna zmiana barwy gruczołów sutkowych.

Niekiedy objawem ciąży może być ból podbrzusza – związany z implantacją zarodka, a na dalszych etapach ciąży ze skurczami macicy. 

Złe samopoczucie ogólne

Za wiele objawów ciążowych związanych ze złym samopoczuciem odpowiadają zmiany hormonalne w organizmie. Uczucie osłabienia lub zmniejszone ciśnienie może wiązać się z podwyższonym poziomem progesteronu. Z kolei gonadotropina kosmówkowa może zwiększać apetyt i/lub powodować mdłości.