Na czym polega histeroskopia?
W trakcie zabiegu lekarz wprowadza do jamy macicy, przez pochwę, histeroskop – specjalny cewnik mający postać giętkiej rurki. Histeroskop jest wyposażony w źródło światła i kamerę, także w narzędzia mikrochirurgiczne (wykorzystywane podczas histeroskopii operacyjnej).
Korzystając z tej metody, lekarz może obejrzeć wnętrze jamy macicy i wykryć potencjalne zmiany patologiczne, takie jak mięśniaki, przerosty endometrium, polipy endometrialne, czy wady anatomiczne macicy.
Wykryte zmiany lekarz może usunąć w trakcie histeroskopii zabiegowej – wyciąć narzędziami mikrochirurgicznymi lub usunąć laserem. Metodą histeroskopii przeprowadza się również biopsję endometrium lub zmiany – lekarz pobiera wycinek tkanki w celu badania histopatologicznego.
Jak wykonujemy histeroskopię we Wrocławiu?
Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna zwykle przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Pacjentki zapraszamy do naszej kliniki we Wrocławiu przy ul. Chorwackiej 41/lok. U1 około pół godziny przed planowanym zabiegiem (należy być na czczo). Wcześniej konieczne jest przeprowadzenie zestawu badań, które zleci lekarz prowadzący.
Podczas histeroskopii pacjentka znajduje się na fotelu ginekologicznym. Po podaniu znieczulenia, lekarz odkaża srom i pochwę, a następnie uwidacznia kanał szyjki macicy przy pomocy wziernika. Przez wziernik do jamy macicy wprowadzany jest histeroskop i w zależności od typu zabiegu diagnozuje się stan narządów, usuwa się zmiany lub pobiera wycinek tkanki do badania histopatologicznego.
Po koło godzinie pacjentka może udać się do domu. Ze względu na efekty uboczne znieczulenia, zaleca się, aby nie prowadzić samochodu i nie obsługiwać maszyn. Najlepiej ten dzień przeznaczyć na odpoczynek i regenerację.
Kiedy warto wykonać histeroskopię?
Wskazaniem do histeroskopii jest podejrzenie zmian występujących po wewnętrznej stronie macicy – szczególnie w jamie tego narządu i w kanale szyjki macicy (łączącego jamę z pochwą).
Wskazania do histeroskopii to przede wszystkim:
- diagnostyka niepłodności,
- podejrzenie wad anatomicznych macicy,
- krwawienia z dróg rodnych o nieustalonej przyczynie,
- krwawienia po menopauzie,
- ryzyko przerwania ciągłości ściany macicy,
- poronienia,
- nieprawidłowości w wynikach badań cytologicznych.
Jeśli chcesz wykonać histeroskopię we Wrocławiu, a masz dodatkowe pytania – skontaktuj się z nami i umów się na konsultację lekarską lub zabieg.