Adenomioza jest schorzeniem ginekologicznym, które może znacząco wpływać na jakość życia kobiet. Czym dokładnie jest adenomioza? Dowiedz się, jakie są jej objawy, jak wpływa na macicę, jakie mogą być skutki nieleczonej adenomiozy oraz jakie są opcje leczenia, a także poznaj podstawowe różnice pomiędzy adenomiozą a endometriozą.
Adenomioza – czym jest i jakie są jej objawy?
Adenomioza to stan, w którym tkanka endometrium, która normalnie wyściela wnętrze macicy, zaczyna wrastać w ścianę mięśniową macicy. Zjawisko to może prowadzić do powiększenia macicy i powodować szereg objawów. Adenomioza często występuje u kobiet w wieku rozrodczym, zwłaszcza między 30. a 40. rokiem życia, choć jest to schorzenie coraz częściej diagnozowane u znacznie młodszych pacjentek.
Objawy adenomiozy mogą być różnorodne i różnić się intensywnością. Najczęściej występujące symptomy to:
- bolesne i obfite miesiączki,
- bóle miednicy i dolnej części pleców,
- bóle podczas stosunku,
- krwawienia międzymiesiączkowe,
- uczucie ciężkości lub dyskomfortu w dolnej części brzucha.
Należy pamiętać, że objawy te mogą być mylone z innymi schorzeniami ginekologicznymi, dlatego tak ważne jest przeprowadzenie szczegółowej diagnostyki w celu postawienia dokładnej diagnozy.
Adenomioza – leczenie
Leczenie adenomiozy zależy od nasilenia objawów oraz planów reprodukcyjnych pacjentki. Opcje leczenia obejmują:
- Farmakoterapia – leki przeciwbólowe oraz hormonalne (np. doustne środki antykoncepcyjne, progesteron), których zadaniem jest łagodzenie objawów.
- Zabiegowe usunięcie ognisk – w niektórych przypadkach stosuje się ablację endometrium lub embolizację tętnic macicznych, które mają na celu zmniejszenie objawów.
- Interwencje chirurgiczne – w przypadkach ciężkiej adenomiozy, gdzie inne metody zawiodły, rozważa się histerektomię, czyli usunięcie macicy.
Nieleczona adenomioza
Nieleczona adenomioza może prowadzić do nasilenia objawów i znacznego pogorszenia jakości życia. Utrzymujące się obfite krwawienia miesiączkowe mogą prowadzić do anemii, co wiąże się z osłabieniem, zmęczeniem i innymi powikłaniami zdrowotnymi. Przewlekły ból miednicy może wpływać na zdolność do wykonywania codziennych czynności oraz na życie seksualne.
Adenomioza a ciąża – wpływ choroby na płodność
Adenomioza może wpływać na płodność i przebieg ciąży. Choć nie u każdej kobiety z adenomiozą występują problemy z zajściem w ciążę, to schorzenie może zwiększać ryzyko przedwczesnych porodów oraz innych komplikacji ciążowych. Kobiety z adenomiozą, które planują ciążę, powinny być pod opieką specjalisty, aby zminimalizować ryzyko i monitorować przebieg ciąży.
Endometrioza a adenomioza – najważniejsze różnice
Endometrioza i adenomioza to dwa różne schorzenia, chociaż oba dotyczą nieprawidłowego wzrostu tkanki endometrialnej. Ze względu na podobne objawy – a w szczególności ból oraz obfite miesiączkowanie – mogą być ze sobą mylone.
W przypadku endometriozy tkanka endometrium znajduje się poza macicą, natomiast w adenomiozie tkanka ta wrasta w mięsień macicy. Ze względu na zbliżone objawy obu schorzeń, diagnostykę może być utrudniona, dlatego też warto zdecydować się na wizytę u lekarza, który specjalizuje się w leczeniu obu tych chorób oraz ma dostęp do sprzętu zapewniającego nowoczesne techniki obrazowe.