Zrosty pooperacyjne są główną przyczyną tak zwanej niepłodności mechanicznej. Polega ona na tworzeniu się zrostów podczas gojenia się operowanych narządów. Największym problemem jest to, że zrosty po operacjach narządu rodnego (macicy, jajowodów, jajników) upośledzają funkcję jajowodów co uniemożliwia zajście w ciążę drogą naturalną. Konieczny jest wówczas zabieg operacyjny uwalniający zrosty lub leczenie metodą pozaustrojowego zapłodnienia, która omija jajowody.
Obecnie za najbardziej skuteczną profilaktykę przeciwzrostową uważane jest zastosowanie specjalnego żelu, który uniemożliwia zrastanie się ze sobą tkanek po zabiegu operacyjnym. Jest to Hyalobaier Gel.
Hylobarier Gel jest w 100% czystym kwasem hialuronowym. Dzięki wysokiej lepkości idealnie przylega do powierzchni tkanek i ścian jamy brzusznej, tworząc barierę oddzielającą tkanki podczas fazy regeneracji po operacji. Jest wskazany do zapobiegania tworzenia się zrostów pooperacyjnych, które są jedną z głównych przyczyn niepłodności. Żel jest całkowicie wchłaniany naturalną drogą w ciągu 4 tygodni po zastosowaniu.
Profilaktyka przeciwzrostowa stosowana jest przez nas w Klinice Leczenia Niepłodności i Ginekologii Małoinwazyjnej Szpitala Gameta w każdym przypadku, gdy powstawanie zrostów może mieć wpływ na płodność.